FARMA OLDŘIŠ


Kozí sýry

foto Pecorino

Čerstvý kozí

Lahodný měkký sezónní sýr, s charakteristickým lehkým nádechem kozího mléka, jemně natrpklé chuti. Je určen k přímé spotřebě, obzvláště vhodný přímo na chléb, či s trochou olivového oleje, případně lze jemně posypat oblíbeným druhem bylinek. Doporučujeme hodinu před servírováním vybalit a konzumovat za pokojové teploty.

Feta kozí

Nezrající kozí sýr výrazně slané chuti řeckého typu. Nemá kůru, těsto je bělostné, hutné, ale snadno se drobí. Má mléčné aroma, chuť je ostrá a slaná, ale ne natolik, aby byla nepříjemná. Používá se především nakrájený na kostičky do salátů, jako náplň do taštiček se zeleninou, lze jej osmažit ve strouhance, výborný je i jako součást zdravé výživy s tmavým pečivem.

Oldřišek

Vyzrálý měkký kozí sýr ošetřený camembertskou kulturou, vyráběný podle tradiční francouzské receptury. Má typický plísňový povrch s nepatrnými světle hnědými skvrnkami, vnitřek je bílo šedé barvy, vláčné smetanové konzistence. Chuť je výraznější, komplexní, s příjemnou žampionovou vůní. Sýr lze podávat samotnýs lehkým suchým bílým vínem, ale je vynikající i jako součást sýrového bufetu.

Caprino

Tvrdý sýr z pasterovaného kozího mléka slonovinové barvy a pevné konzistence je specialitou Farmy Oldříš. Sýr výraznější jemně štiplavé chuti má aroma vlašských ořechů. Podávejte s plným červeným vínem jako součást sýrových talířů nebo s čerstvou zeleninou a olivovým olejem, vhodný je i na strouhání na italské těstoviny.
© 2017 Radim Janírek.